UIL Coordinator

Carthage UIL Academics

Accounting
Karen McAlister- Room A10
Focuses on the principles and practices of accounting including bookkeeping, income statements, balance sheets

Calculator Applications
Angela Hardy- Room E2
Strengthens knowledge of calculations by drawing from current high school algebra, geometry, trigonometry, pre-calculus and calculus textbooks.

Computer Applications
Nancy Dominguez (See Mrs. Funderburk)
Develops greater computer literacy by emphasizing computer word processing, speed and accuracy, computer skills, database and spreadsheet competencies.

Computer Science
See Mrs. Funderburk
Enhances computational abilities in addition to testing their mastery of Java programming and new technologies in computer science.

Current Issues & Events
Kim Horton- Room C7
Expands the understanding and knowledge of current, state, national and world events and issues.

Debate
Russell Rowe- Room B6
Develops the ability to analyze a problem, conduct thorough research, and employ principles of argumentation and advocate for or against a given proposition. Cross-Examination Debate(2 Person Team) and Lincoln-Douglas Debate (Individual)

Film
Julie Patterson- CHS-TV
The purpose of the Young Filmmakers Festival is to provide students with the opportunity to explore the art of cinematic storytelling. Digital Animation, Documentary, Narrative, Traditional Animation

Informative & Persuasive Speaking
Russell Rowe- Room B6
Develops the ability to analyze a selected topic, formulate and develop a speech, then extemporaneously deliver it to an audience.

Journalism
Laura Barrett- Room C2
Promotes critical reading, writing, thinking and communications skills through the administration of four separate contests.
News Writing, Editorial Writing, Feature Writing, Headline Writing and Copy Editing

Literary Criticism
Annette Gunn- Room C1
Promotes literary scholarship through literary history and terminology including an essay dealing with a specific topic about a literary passage.

Mathematics
Angela Hardy- Room E2
Advances students math skills, knowledge and understanding in the areas of Algebra I and II, geometry, trigonometry, analysis, analytic geometry, and calculus.

Number Sense
Angela Hardy- Room E2
Fosters math appreciation and skills through a fun, fast paced, 10 minute math and mental gymnastics contest covering all levels of high school mathematics.

One-Act Play
Kim Funderburk- Drama Room
Fosters high quality creative arts performances in a competition where schools present an 18-40 minute play.

Ready Writing
Catherine Jackson- Room C4
Promotes advanced writing skills by developing a well balanced expository composition on a chosen topic using supporting arguments and evidence to be the deciding factor in the paper.

Prose and Poetry Interpretation
Kim Funderburk- Drama Room
Promotes understanding and appreciation of literature through the art of oral interpretation

Science
Schelice Reyes- Room D8
Challenges the aptitudes on various topics in biology, chemistry, and physics demonstrating the student’s understanding of basic scientific principles.

Social Studies
Sherri Parker- Room C3
Enhances the knowledge pertaining to a specific historic event as well as social studies terms and concepts.

Spelling & Vocabulary
Darla Lister- Room C8
Strengthens vocabulary and spelling usage by drawing directly from high school academic curriculum.